Actualizare despre situația bisericii parohiale și despre Sfintele slujbe

Pubblicato giorno 11 aprile 2020 - 2020, Acasă, În home page, Știri

Dragi enoriași,
așa cum v-am scris aseară, o bucată dintr-una din ferestrele cupolei bisericii noastre s-a spart. Pentru siguranță, pompierii au scos întreaga fereastră și au pus în locul ei un nylon pentru a proteja partea interioară a cupolei. Îndată ce legea ne va permite (totul este oprit din cauza epidemiei cu noul Coronavirus) vom începe demersurile pentru înlocuirea ferestrei desprinse și verificarea, iar dacă va fi cazul repararea, celorlalte. Procesul de restaurare va dura mai mult timp deoarece biserica noastră fiind monument de artă necesită autorizația celor de la “Belle arti”.

În orice caz, îndată ce vom trece de pandemie slujbele se vor relua în mod regular, în fiecare duminică și sărbătoare, în capela din spate (cu o capacitate de aproximativ 200 de locuri) TOT ÎN BISERICA NOASTRĂ. Intrarea se va face pe ușa din stânga (totul va fi semnalizat corespunzător la momentul oportun).
——–
Din cauza acestei situații neprevăzute, Sfânta Liturghie de Florii și Slujba Învierii vor fi transmise în direct nu din Biserica noastră ci din Abația Sant’Agostino din Vicenza.

Doamne ajută!

Pr. Raimondo Salanschi

WhatsApp Image 2020-04-29 at 09.56.34 (337 x 600)

Lascia un commento

  • (will not be published)