Anunț important actualizat în data de 14 martie 2020

Pubblicato giorno 14 marzo 2020 - 2020, În home page, Știri

 
Iubiți credincioși,

după cum știți, în urma extinderii masive a noului Cornavirus (Covid-19), autoritățile italiene au fost nevoite să ia noi măsuri specifice pentru întreg teritoriul italian cu scopul stopării fenomenului. Printre altele, Decretul Președintelui Consiliului de Miniștri din 8 martie suspendă și „ceremoniile civile şi religioase, inclusiv cele funerare” în toată Italia până vineri 3 aprilie 2020. Interpretarea oferită de Guvern include cu stricteţe Sfintele Liturghii şi înmormântările între „ceremoniile religioase”. Este vorba de un pasaj extrem de restrictiv și foarte dureros a cărui primire întâmpină suferințe și dificultăți în rândul nostru a preoților și, cred, și în rândul dumneavoastră, a credincioșilor.

Dată fiind situația în care ne găsim, pentru respectarea legilor și pentru siguranța tuturor, vom suspenda toate activitățile în parohia noastră începând de astăzi până în data 3 aprilie (cu posibilitatea prelungirii perioadei dacă situația o va impune) iar slujbele, așa cum cer dispozițiile, se vor săvârși cu ușile închise (dacă pandemia va continua ne gândim să le transmitem în streaming).

Dragilor,

reiterez îndemnul să vă faceți un program zilnic de rugăciune: rugați-vă împreună cu copiii voștri, în cursul zilei și seara la cină, cereți binecuvântări de la Dumnezeu peste voi și peste întreaga omenire. De asemenea, vă sfătuiesc să citiți din Sfânta Scriptură, Viețile Sfinților, Psaltire, etc., urmăriți slujbele transmise pe posturile de radio sau TV, ș.a. Vă rog să mă pomeniți și pe mine în rugăciunile dumneavoastră.

Un ultim îndemn: pentru binele vostru și al întregii comunități fiți responsabili și respectați cu strictețe măsurile luate de guvernul italian și ieșiți din casă doar în caz de necesitate! Să aveți în vedere faptul că nu puteți părăsi domiciliul decât având asupra dumneavoastră declarația pe propria răspundere cu motivația deplasării (din păcate între cele patru posibilități pe care le prevede declarația nu există una care să vă permită să veniți la Biserică). Vă rog să-i informați pe toți că nerespectarea măsurilor prevăzute de lege se sancționează cu amendă penală (care va rămâne mereu pe cazierul judiciar al dumneavoastră) și cu pedeapsa cu închisoarea.

Cu îndemn la calm, răbdare și încredere în Bunul Dumnezeu, vă doresc un post binecuvântat în continuare!

Al dumneavoastră rugător către Dumnezeu,

Pr. Raimondo Salanschi

 


* * * * * * * * * * * * * * * * *
 
Rugăciune specială pentru încetarea noii epidemii
 

„Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ești bogat în milă și, cu purtarea Ta de grijă cea înțeleaptă, ocârmuiești viața noastră, ascultă rugăciunea noastră, primește pocăința noastră pentru păcate, oprește noua boală molipsitoare (noua epidemie), precum ai încetat pedepsirea poporului Tău în vremea regelui David. Cel ce ești Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre, dăruiește însănătoșire celor cuprinși de boală, ridicându-i grabnic din patul durerii, ca să Te slăvească pe Tine, Mântuitorul cel Milostiv, iar pe cei sănătoși îi ocrotește de orice boală. Binecuvintează, întărește și păzește, Doamne, cu harul Tău, pe toți cei care, cu iubire de oameni și jertfelnicie, îi îngrijesc pe cei bolnavi la casele lor sau în spitale. Îndepărtează toată boala și suferința din popor și ne învață să prețuim viața și sănătatea ca daruri ale Tale. Dăruiește-ne, Dumnezeule, pacea Ta și umple inimile noastre de credință neclintită în ocrotirea Ta, de nădejde în ajutorul Tău și de dragoste față de Tine și de aproapele. Că al Tău este a ne milui și a ne mântui pe noi, Dumnezeul nostru, și Ție slavă înălțăm: Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin”.

Lascia un commento

  • (will not be published)