Îndemnul la solidaritate al ambasadorului României în Italia, George Bologan

Pubblicato giorno 17 marzo 2020 - 2020, În home page, Știri

89866584_3754844334587539_8507373281777549312_o

Stimaţi concetăţeni,

comunitatea noastră, alături de cea italiană, este, acum, într-un moment care îndeamnă la comportamente de responsabilitate peste tot în lume. Ne aflăm într-o situaţie fără precedent pentru generaţia noastră care ne-a perturbat ritmul normal de viaţă. Suntem afectaţi în egală măsură, indiferent de statut sau condiţie socială. Boala ne arată limitele.

De aceea am convingerea că, de această dată, mai mult decât  până acum, trebuie să fim solidari între noi și faţă de prietenii noştri italieni, pentru că altfel vom fi complet dezarmați în faţa duşmanului comun invizibil. Traversăm o perioadă de incertitudini şi volatilitate, iar unitatea noastră este condiţia esenţială pentru a depăşi aceste dificultăţi într-un timp cât mai scurt şi fără mari probleme.

În acest sens, vă recomand câteva linii concrete de acţiune pe care le putem adopta cu toţii pe durata

epidemiei:

  • Să îi ajutăm pe cei care rămân fără un loc de muncă, muncitori sezonieri, îngrijitoare de familie ș.a. şi care nu se pot întoarce în ţară din cauza măsurilor de circulaţie restrictive. Să le oferim informaţii despre locuri de cazare sau de muncă.
  • Să sprijinim persoanele în vârstă, care trebuie să reprezinte o prioritate pentru noi, fiind mult mai vulnerabili şi expuşi, astfel încât să fie mereu aprovizionați şi sprijiniți.
  • Să acordăm întreaga noastră susţinere autorităților italiene în cadrul măsurilor de combatere şi

limitare a epidemiei, inclusiv să ne oferim ca voluntari pentru entităţile care desfăşoară în mod instituţional această acțiune pe teritoriul Italiei (ex. Protezione civile, Croce Rossa Italiana şi altele).

De asemenea, îi rog pe conaţionalii noştri care nu au necesitatea de a se deplasa la locul de muncă sau pentru probleme sănătate, să rămână acasă.

Dragi prieteni,

Acest episod trist din viaţa comunităţii noastre, trăit în mijlocul unei naţiuni prietene puternic lovită de pandemia Coronavirus, trebuie să fie unul al unităţii şi solidarităţii. Provocarea momentului ne ajută să facem distincţia dintre ceea ce este prioritar și secundar. Să dăm dovadă că există o comunitate reală de români, care își face simţită prezenţa și capacitatea de a se uni pentru un obiectiv comun. De aceea rog asociaţiile de români, preoţii şi păstorii noştri, consilierii noştri din primării, responsabilii de grupuri din rețele de socializare, să distribuie mesajul Ambasadei şi să se implice în organizarea de acţiuni menite să sprijine în mod solidar pe cei aflaţi in suferinţă, cu respectarea restricţiilor impuse de statul gazdă.

Vă asigurăm că vă suntem alături și că întreg personalul Ambasadei și al oficiilor consulare are ca prioritate protejarea drepturilor și intereselor fiecăruia dintre dumneavoastră. Împreună cu dumneavoastră, reprezentanții mediului asociativ, ai grupurilor și organizațiilor de români din Italia – fie ele fizice sau virtuale – putem găsi soluții pentru compatrioții noștri aflați într-o situație de vulnerabilitate, demonstrând că suntem o comunitate solidară. Vreau să mulțumesc, pe această cale, tuturor celor care au dat dovadă de înțelegere, spirit de sacrificiu și altruism, respectând îndemnul de a sta în casă şi venind n ajutorul conaționalilor aflați în dificultate.

Această criză va trece. Însă ceea ce facem pentru cei din jurul nostru, români şi italieni, rămâne în memoria colectivă a popoarelor noastre, iar comunitatea românească își va dovedi solidaritatea și coeziunea, așa cum a făcut-o de atâtea ori în istorie.

George Bologan, Amabasador

Lascia un commento

  • (will not be published)