Informații privind slujbele de Sfintele Paști

Pubblicato giorno 15 aprile 2020 - 2020, Acasă, În home page, Știri

5

Dragi credincioși,
în contextul epidemiei cu noul Coronavirus, din cauza restricțiilor impuse de autoritățile italiene, 𝐬𝐥𝐮𝐣𝐛𝐞𝐥𝐞 𝐯𝐨𝐫 𝐟𝐢 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐦𝐢𝐬𝐞 𝐎𝐍𝐋𝐈𝐍𝐄 (fără participarea fizică a credincioșilor) pe pagina facebook Parohia Vicenza după următorul program:

 Sâmbătă, 18 aprilie, ora 21.00: Utrenia Învierii urmată de binecuvântarea Sf. Paști și a bucatelor
 Duminică, 19 aprilie, ora 10.30: Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie

– – – – – – – – – – – – –

𝐀. 𝐂𝐄 𝐏𝐑𝐄𝐆𝐀𝐓𝐈𝐌 𝐏𝐄𝐍𝐓𝐑𝐔 𝐒𝐋𝐔𝐉𝐁𝐀 𝐃𝐄 𝐒𝐀𝐌𝐁𝐀𝐓𝐀 𝐒𝐄𝐀𝐑A?
1. Lumânare
2. „Paștele” adică pâinea și vinul (În această situație excepțională în care ne aflăm acum, fiecare, în casele noastre, dintr-o bucată de pâine, de cea mai bună calitate, vom tăia bucățele și le vom pune într-un pahar curat peste care vom turna un pic de vin, posibil roșu, care vor fi sfințite de către preot după slujbă)
3. Un coșuleț cu ouă, șuncă, cozonac sau alte produse tradiționale, care vor fi sfințite de către preot după slujbă (*** Doar în locurile unde obicei acest lucru)
4. Agheazmă (apă sfințită)

– – – – – – – – – – – – –
𝐁. 𝐂𝐔𝐌 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐂𝐈𝐏𝐀𝐌 𝐋𝐀 𝐒𝐋𝐔𝐉𝐁𝐀 𝐃𝐄 𝐒𝐀𝐌𝐁𝐀𝐓𝐀 𝐒𝐄𝐀𝐑𝐀?
 La ora 21.00 intrați pe pagina parohiei https://www.facebook.com/parohia.vicenza/
 La momentul în care preotul vă îndeamnă «Veniți de luați lumină!» să aprindeți cu toții lumânările (pe care vă îndemn să le pregătiți de dinainte), cântând împreună cu dascălii Bisericii Imnul de biruință «Hristos a înviat!»
 Urmăriți atenți, posibil cu lumânările aprinse, Sfânta Slujbă
 La sfârșitul Sfintei Liturghii, imediat după ce preotul a rostit rugăciunea asupra Sfintelor Paști, se stropeşte pâinea și vinul cu agheasmă (apa sfințită). La fel se va face și la terminarea rugăciunii asupra cărnurilor, brânzei și a ouălor.

Pentru orice clarificare nu ezitați să mă contactați personal.

Vă transmit și vă doresc o perioadă de har de la Domnul, pace în inimi și suflete, bună înțelegere, iertare reciprocă și tot binele din lume cu speranța că într-o zi cât mai apropiată să ne putem reîntâlni cu toții în Sfânta noastră Biserică.

Pr. Raimondo Salanschi

Lascia un commento

  • (will not be published)