Reluarea slujbelor în Biserica parohială Araceli

Pubblicato giorno 23 maggio 2020 - 2020, Acasă, În home page, Știri

Dragi credincioși,

Cu mila și îngăduința lui Dumnezeu de duminică, 24 mai 2020, se pot relua slujbele în biserică cu obligativitatea respectării unor norme de protecție privind riscul contaminării cu virusul Corona SARS-CoV-2. Pentru a evita contagierea cu noul Coronavirus (Covid-19) va trebui să luăm în considerare cu strictețe regulile impuse de Statul italian între care:

  • respectarea distanței minime de 1 metru între persoane în Biserică (la intrare și la ieșire 1,5 m)
  • dacă veniți singur în Sfântul lăcaș vă rugăm să vă așezați pe un scaun disponibil; dacă veniți cu familia sunteți rugați să ocupați locurile special amenajate pentru familii;
  • persoanele care au o temperatură corporală mai mare de 37.5 grade, nu pot intra în incinta bisericii; la fel, cele suspectate de a fi infectate cu Covid-19 (sau se află în carantină), precum și cele care au intrat în contact cu o persoană infectată, în ultimele 14 zile, sunt rugate să rămână acasă, pentru a nu răspândi virusul.
  • în Sfânta Biserică, enoriașii vor purta în mod obligatoriu mască de protecție;
  • Sfânta Taină a Spovedaniei se va săvârși evitându-se contactul direct între preot și credincios, într-un spațiu aerisit, respectându-se distanța sanitară impusă, amândoi purtând măști de protecție;
  • începând cu această duminică începem și sâvârșirea slujbelelor private, cum sunt Botezul, Cununia, Înmormântarea. Toate se vor oficia cu respectarea normelor mai sus enunțate. Familiile care au amânat din cauza Covid-19 botezurile se pot adresa părintelui paroh pentru a solicita reprogramarea acestora;
  • intrarea în Sfânta Biserică va fi (privind biserica) pe ușa din partea stângă unde, pe o masă, veți găsi gel dezinfectant și alte produse pentru igiena personală.

Pr. Raimondo Salanschi

Lascia un commento

  • (will not be published)