COMUNICAT (actualizat) / Sâmbătă 7 Martie 2020 în legătură cu noul Coronavirus

Pubblicato giorno 7 Marzo 2020 - 2020

ce-inseamna-pentru-francezi-stadiul-2-al-epidemiei-cu-noul-coronavirus-50354

Dragi credincioși,
după cum probabil ați aflat de pe canalele de știri oficiale sau de pe rețetele de socializare, decretele regionale și naționale continuă să interzică săvârșirea Sfintei Liturghii în formă publică și recomandă păstrarea unei distanțe de siguranță între persoane pentru a evita contagierea. Pentru acest motiv, duminică, 8 martie 2020, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie se va celebra iarăși cu porțile închise (doar cu dascălii).

De la ora 10.00 enoriașii care doresc se pot deplasa la Biserică pentru rugăciunea personală, pentru a lăsa un polmenic pentru cei vii ori cei răposați, pentru a lua anaforă, apă sfințită sau să aprindă o lumânare.

Sfânta Biserică va fi deschisă, ca și duminica trecută, între orele 10.00 – 12.00. În acest timp părintele paroh Raimondo Salanschi va fi disponibil în Biserică pentru Sfânta Spovedanie.
– – – – – –
Dumnezeu să ne poarte de grijă tuturor și să ne ajute să trecem de această perioadă dificilă!

Pr. Raimondo Salanschi