Comunicatul Conferinţei Episcopale Italiene în contextul epidemiei Coronavirus: Sfintele Liturghii şi înmormântările suspendate până la 3 aprilie

Pubblicato giorno 12 Marzo 2020 - 2020

Biserica din Italia, prin diecezele și parohiile sale, este aproape de fiecare om și împărtășește îngrijorarea comună în faţa situaţiilor de urgenţă sanitară care afectează țara.

În acest context, CEI (Conferinţa Episcopală Italiană) – în urma confruntărilor – în ultimele săptămâni şi-a făcut proprii, relansând, măsurile prin care Guvernul se angajează să contrasteze răspândirea „coronavirusului”.

Decretul Preşedinţiei Consiliului de Miniştri, intrat în vigoare astăzi, 8 martie (n.n.), suspendă „ceremoniile civile şi religioase, inclusiv cele funerare” în toată țara până vineri, 3 aprilie.

Interpretarea oferită de Guvern include cu strictețe Sfintele Liturghii și înmormântările între „ceremoniile religioase”. Este vorba de un pasaj extrem de restrictiv, a cărui primire întâmpină suferințe și dificultăți în rândul păstorilor, preoților și credincioșilor. Acceptarea decretului este mediată numai de dorința de a face, și în această situație, propria parte pentru a contribui la tutela sănătății publice.

Roma, 8 martie 2020