Începutul primăverii sărbătorit în parohie

Pubblicato giorno 5 Marzo 2018 - Activități cu tinerii și copiii

28822025_1628629180517833_196312791_o

Începutul lunii martie dedică femeilor două sărbători deosebite: la 1 Martie Mărțișorul și la 8 Martie Ziua Internațională a Femeii.

Mărţişorul, confecţionat din două fire bicolore, alb şi roşu, de care se prinde un obiect artizanal, reprezintă simbolul sosirii primăverii, al renaşterii naturii şi al revenirii la viaţă. Poetul George Coșbuc, într-un studiu dedicat mărțișorului afirma: „scopul purtării lui este să-ți apropii soarele, purtându-i cu tine chipul. Printr-asta te faci prieten cu soarele, ți-l faci binevoitor să-ți dea ce-i stă în putere, mai întâi frumusețe ca a lui, apoi veselie și sănătate, cinste, iubire și curăție de suflet…”.

Ca în fiecare an, comunitatea noastră a sărbătorit aceste ocazii prin diferite evenimente. Astfel, încă de la sfârșitul lunii ianuarie copiii parohiei au participat la Laboratorul de creație intitulat „Mărțișorul la români”. În cadrul orelor de laborator, conceput pentru a le oferi ocazia celor mici să învețe, să creeze, copiii au confecționat mărțișoare și felicitări. Toate acestea, special pregătite, au fost dăruite mămicilor și bunicilor, după Sfânta Liturghie de duminică 25 februarie.

Atelierul a fost coordonat de doamna preoteasă Monica Salanschi, coadjutată de animatoarele Daniela Moisa și Daniela Sîrbu, alături de care copiii au avut ocazia să descopere frumusețea activităților artistice și să-și pună în evidență creativitatea.

Celălalt eveniment, Ziua Internațională a Femeii, a fost aniversat duminică, 4 martie, după Dumnezeiasca slujbă printr-un recital de poezii și de cântece. După terminarea recitalului a urmat prânzul în comunitate, organizat cu multă dăruire de către doamnele noastre din parohie. La prânz a participat și directorul Fundației Migrantes Vicenza, pr. Michele De Salvia, care a transmis urările sale și ale diecezei de Vicenza doamnelor din comunitatea noastră.

Biroul de presă