Mesajul Ambasadorului României în Italia, domnul George Bologan, cu ocazia Zilei Naţionale a României

Pubblicato giorno 30 Novembre 2019 - 2019

Scan

Dragi compatrioţi,

Stimaţi prieteni.

În calendarul istoric al poporului nostru există zile cu profundă semnificaţie istorică. Dintre toate, ziua cea mai importantă, sărbătoarea de suflet a tuturor românilor este 1 Decembrie, Ziua Naţională a României. La 1 Decembrie 1918 se împlinea un vis „copil al suferinţei, de jalea cui ne-au răposat şi moşii şi părinţii”, cum spunea poetul pătimirii noastre, Octavian Goga. 1 Decembrie este ziua rememorării, cu gratitudine şi solemnitate, a acţiunilor eroice ale înaintaşilor care în momente dificile, nu puţine, pe care le-a traversat România într-un secol, au regăsit şi au ştiut să deştepte în naţiunea noastră energia interioară, forţa şi hotărârea pentru a ne impune între popoarele lumii şi pentru a construi un viilor mai bun generaţiilor următoare.

La vremea anului 1918, actul Marii Uniri a românilor nu era numai corolarul unei stări emoţionale istorice, ci venea din nevoia internă a poporului nostru de a-şi construi propriul destin, propria „zidire”- care să-l organizeze, să-l ocrotească şi sâ-l apere, dar ţi din necesitatea unei noi arhitecturi politice a continentului. în cadrul căreia să funcţioneze un concert al naţiunilor.

Reper fundamental pentru poporul român, motiv de mândrie şi de reflecţie privind trecutul, prezentul şi viitorul României. Ziua Naţională dobândeşte. în acest an. noi semnificaţii nu numai pentru faptul că ţara noastră a deţinut, cu succes incontestabil, Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene în primul semestru, ci şi pentru că peste câteva săptămâni se împlinesc 30 de ani de la Revoluţia Română din decembrie 1989, moment esenţial care a adus libertatea poporului român faţă de un regim opresiv. Revoluţia Română a fost evenimentul care a declanşat acele transformări profunde şi de substanţă care au (acut posibil parcursul României către Uniunea Europeană şi Alianţa Nord-Atlantică.

România a ieşit din totalitarism nu printr-un complot sau lovitură de stat. ci printr-o revoltă populară declanşată la Timişoara, susţinută de întreg poporul român şi finalizată prin acţiunea cetăţenilor Capitalei, în 21-22 decembrie 1989, Revoluţia Română a fost opera poporului român, reprezentând un act de mare curaj şi demnitate al naţiunii române. Ea a dat semnalul redeşteptării naţionale, fiind un moment unic în istorie, de care avem toate motivele să fim mândri.

Mă înclin cu respect şi gratitudine in faţa eroilor Revoluţiei Române şi sper ca noi şi generaţiile viitoare să onorăm prin fapte moştenirea pe care ne-au lăsat-o.

Dragi români,

Vă îndemn să rememorăm cu respect, mândrie şi recunoştinţă jertfa înaintaşilor noştri, demnitatea şi curajul de care au dat dovadă. Sacrificiul lor este întotdeauna un motiv de a privi cu încredere şi speranţă spre viitor. Vă îndemn, de asemenea, să păstrăm România în dreptul inimii, să ne amintim împreună că trebuie să fim mai buni, să fim uniţi – pentru că unitatea, şi nu dezbinarea sau învrăjbirea, este semnificaţia profundă a Marii Sărbători a Românilor indiferent unde s-ar afla – să respectăm şi să păstrăm valorile şi tradiţiile pentru care strămoşii au luptat şi ni le-au lăsat, sub vremuri, din generaţie în generaţie.

George Gabriel Bologan Ambasadorul României în Italia