Pelerinajul comunităților din Italia la Milano

Pubblicato giorno 13 febbraio 2018 - 2018, Pelerinaje, Știri

Odată pe an, de obicei în Postul Mare, toate comunitățile prezente în Italia se întâlneau la Bazilica Sfântul Anton din Padova, un loc cu o mare însemnătate spirituală, pentru a se ruga, a sta împreună și a se cunoaște mai bine. Anul acesta, din motive organizatorice, Pelerinajul anual va avea loc la Bazilica Sfântul Ambrozie (Basilica Sant’Ambrogio) din Milano, duminică, 18 martie. Sfânta Liturghie, care va începe la ora 13,15, va fi prezidată de PS Dr. Virgil Bercea, eparh de Oradea și responsabil în cadrul Sinodului Bisericii Române Unite cu Pastorala în Diaspora.

Întâlnirea de duminică va fi precedată de o serie de manifestări cu caracter cultural organizate cu ocazia Centenarului Unirii Transilvaniei cu Țara Mamă (1918-2018). Printre acestea amintim Conferința „100 de ani de la Marea Unire”. Vor interveni Prof. Univ. Dr.  Ioan-Aurel Pop, rectorul Universității Babeș-Bolyai din Cluj Napoca, Prof. Univ. Cesare Alzati de la Universitatea Cattolica din Milano și PS Virgil Bercea. De asemenea, vor fi prezenți, și ambasadorii României pe lângă Sf Scaun și Italia, Excelența Sa Prof. Univ. Dr. Liviu Zăpărțan, respectiv Excelența Sa George Bologan.

Înscrierile se pot face duminică la Biserică, înainte sau după Sfânta Liturghie.

Lascia un commento

  • (will not be published)