Pelerinajul nostru la Medjugorje

Pubblicato giorno 5 Novembre 2019 - 2019

73163735_10213184377518598_1459320163651289088_n

În perioada 1-3 noiembrie un numeros grup de enoriași din parohiile din Vicenza și Villafranca de Verona, în frunte cu păstorii noștri sufletești, am participat la pelerinajul, devenit deja tradițional, la Međugorje, în Bosnia-Herțegovina. Numele „Međugorje” înseamnă „între munți” și desemnează așezarea geografică a localității. Međugorje a devenit notoriu după anul 1981, când șase tineri au început să povestească despre viziunile lor, afirmând faptul că o văd și o aud pe Sfânta Fecioara Maria.

Ne-am  întâlnit la ora 5,00 dimineață în fața Oratorului Bisericii Sant’Agostino din Vicenza pregătiți pentru a ne îmbarca în autocarul ne aștepta să ne ducă la destinație. Primul popas l-am făcut la Parohia românească din Ronchi dei Legionari (GO), păstorită de Pr. Vasile Șoptea. Aici am asistat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la sfârșitul căreia i-am pomenit cei adormiți întru Domnul. După Sfintele slujbe am luat micul dejun, pregătit în subsolul Bisericii „Sfântul Ștefan”, de către un grup de credincioși din Parohia din localitate, cărora pe această cale le mulțumim pentru ospitalitate. Al doilea popas l-am făcut în jurul orei 13.00, la Gospić, în Croația. Aici, la masa de prânz, am putut cu toții savura bucatele pregătite cu multă dăruire de către câteva doamne inimoase din parohia Vicenza în frunte cu Maria Serbinov. Sosirea la Međugorje a fost în jurul orei 19.00. După descărcarea bagajelor, ocuparea camerelor și cină a urmat un moment de rugăciune în spatele bisericii Sf. Iacob.

7

În dimineața zilei de 2 noiembrie ne-am deplasat împreună cu ghidul nostru Krizan Brekalo la Colina Podbrdo, cunoscută ca fiind locul unde Fecioara Maria a apărut prima dată la 24 iunie 1981 celor șase tineri care se aflau la plimbare pe muntele Crnica (astăzi numită Colina Aparițiilor). Aici, conduși de ghid, am rostit Rozariul și am participat la apariția Mirijanei. Au fost momente înălțătoare dar și grele întrucât au fost făcute într-o ploaie care părea că nu se mai oprește. Colina era plină de oameni, adunați aici pentru a se ruga și a primi mesajul transmis de Fecioara Maria prin intermediul Mirijanei.

La coborâre ne-am deplasat la comunitatea „Cenacolo”, fondată de către sr. Elvira în anul 1983 la Saluzzo (CN) în Italia pentru a oferi ajutor tinerilor toxicodependenți. Am asistat la mărturia a doi tineri care, cu ajutorul voluntarilor din această comunitate, au scăpat de ghearele dependenței de droguri. În Cenacolo este primit oricine dorește, pentru oricât de mult timp este nevoie. La intrarea în comunitate, fiecare primește un „înger păzitor”, o persoană cu vechime în comunitate, care și-a depășit propria dependență și care îi va fi alături 24 de ore pe zi în timpul primei luni, pentru a-l ghida, a-i explica regulile, a-i fi alături pe parcursul sevrajului, a-i fi sprijin.

17

După prânz am vizitat comunitatea „Satul Mamei”, fondat în anul 1993 de către pr. Slavko Barbaric, pentru a adăposti persoanele nevoiașe. A urmat vizita ghidată a Bisericii Sf. Iacob, în fața căreia se află statuia Regina Păcii. În spatele bisericii se află altarul în aer liber care permite miilor de pelerini să asiste la slujbele organizate de parohia din Medjgorje. Tot în spatele Bisericii se află statuia din bronz al lui Isus Înviat. În ultimul război care a avut loc pe aceste meleaguri, un glonț a lovit genunchiul statuii, iar de atunci din genunchi curge apă. Ultima etapă a fost la Majka Krispina. Este o comunitate fondată pentru mămicile singure sau pentru femeile scăpate cu copiii lor de bărbații violenți sau alcoolizați.

35

Am simțit în aceste locuri o energie spirituală imensă, ne-am deschis inimile și ne-am întors acasă mai bogați sufletește. Međugorje este locul unde credinciosul poate să se regăsească din punct de vedere sufletesc, un loc unde domină pacea, un loc unde învățăm să fim mai buni unul cu altul, un loc care ne învață să fim aproape de semenii noștri și de Dumnezeu.

Pentru albumul fotografic apăsați: AICI

Monica Salanschi