Rugăciuni de binecuvântare a elevilor la început de an şcolar

Pubblicato giorno 2 Settembre 2019 - 2019

 

cropped-mk3-761x428

Deşi mai sunt câteva zile de vacanţă, data începerii noului an şcolar se apropie cu repeziciune. Unii copii abia aşteaptă, alţii parcă ar vrea ca vacanţa, deşi lungă, să se mai prelungească un pic. Pentru toţi copii însă este folositor un timp de rugăciune înainte de începerea şcolii, care să-i pregătească pentru noul an în care vor creşte şi vor învăţa lucruri noi

În acest sens, Duminică, 8 septembrie 2019, copiii alături de părinții lor sunt așteptați la Sfânta Biserică la slujba de Te Deum pentru deschiderea noului an școlar.

Rugăciunile înainte de a începe școala sunt importante, însă să ne amintim că trebuie să-i acoperim cu rugăciune și în fiecare zi după ce ei pleacă la școală.

Să ne dea Dumnezeu înţelepciune să fim nişte părinţi care ne încurajăm copiii şi să le asigurăm un mediu familial unde ei să se simtă în siguranţă şi înţeleşi. Mai pe sus de toate să ne rugăm ca Dumnezeu să-i vegheze în tot timpul, mai ales atunci când noi nu suntem cu ei, şi să ne încredem că El le va deschide mintea şi îi va călăuzi pe calea lui perfectă.

Urăm tuturor elevilor și studenților de pretutindeni un an productiv și plin de binecuvântări.

* * * * *

Rugăciunea pentru începutul anului școlar

„Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu cel viu, ajută-mi să treacă cu bine acest nou an școlar ce se începe în această zi. Cel ce ne-ai cerut să fim înţelepţi ca şerpii şi blânzi ca porumbeii, luminează-ne cugetele să învăţăm ceea ce trebuie, ca să fim bine pregătiţi pentru viaţa care ne aşteaptă.

Tu ştii ce e bine şi ce e rău. În mâinile Tale sunt vieţile noastre. Crezând că ne este de folos să ieşim încununaţi cu cunoştinţe din această şcoală, Te rugăm să arăţi şi de această dată puterea ajutorului Tău. Dar să nu fie după voia noastră, Doamne, ci după voia Ta cea sfântă, că Tu ne iubeşti şi ştii ce ne este cu adevărat de folos. Doamne, ajută-ne pe noi să nu căutăm slava lumească, ce este degrab trecătoare, ci să căutăm vieţuirea curată şi sfântă, ca să dobândesc Împărăţia cerurilor.

Vieţile oamenilor sunt pline de încercări. Ce folos vom avea dacă vom câștiga bunătățile vremelnice, de nu le vom dobândi şi pe cele veșnice? Ce folos vom avea de ne vom lăuda în lumea aceasta, dacă faptele noastre nu sunt bineplăcute Ţie? Ajută-ne, Dumnezeule, că numai la Tine să căutăm împlinirea noastră şi să preaslăvim în vecii vecilor Numele Tău cel Sfânt, al Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Amin”.

* * * * *

Rugăciune pentru elevii de școală

„Doamne Iisuse Hristoase, Fiul și Cuvântul lui Dumnezeu; ascultă cererea robului Tău (Numele) dă-i creier luminat, minte ageră, judecată grabnică, dreaptă, adevărată și luminată, ca să poată răspunde cu duh de convingere, drept și înțelegător la întrebările puse de profesorii lui, și să reușească cu bine în toate după voia Ta și binele lor; ca Bine să Te Cuvântăm, în veci: Amin”.