Sfințirea caselor de Bobotează

Pubblicato giorno 6 Gennaio 2020 - 2020


De Bobotează preoţii merg în parohii, în casele enoriaşilor. Acestea sunt stropite cu agheazmă mare. Obiceiurile de Bobotează s-au păstrat din generație în generație și sunt respectate cu sfințenie peste tot în țară. Potrivit tradiţiei, preotul merge la fiecare gospodărie din parohia sa. Apa sfințită are putere curăţitoare şi sfinţitoare a harului dumnezeiesc şi aduce binecuvântarea lui Dumnezeu peste casa creştinului, se spune în tradiția creștină.

Preotul vine la fiecare casă pentru a cunoaşte mai bine pe fiecare cu problemele sale. Sfințirea are rol de curățire, conform bisericii. Boboteaza este pregătită încă din ajun. Ziua de 5 ianuarie este o zi de asceză, o zi de post, o zi de curăţire şi de înălţare spirituală.

Tradiția spune că fiecare creştin se îngrijeşte ca locuinţa lui să fie curată, deoarece preotul va stropi în fiecare cameră.

Este bine să avem pe masă o lumânare aprinsă şi un vas curat în care se va pune agheazma. Credincioşii trebuie să ţină în ajun de Bobotează  post negru sau nu mănânce nimic până la asfinţitul soarelui. Un lucru mai puțin cunoscut de credincioși este că apa sfinţită pe care o lasă preotul în vasele pregătite de ei este agheazmă mare din anii trecuţi. De aceea, agheazma care va rămâne se depozitează într-un recipient curat. Aceasta se va pune la loc de cinste, alături de celelalte obiecte sfinţite din locuinţă.